Vicor Corporation V300A3V3C264BS2
V300A3V3C264BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3C264BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3C264BS2.pdf
Availability of V300A3V3C264BS2
QUANTITY
V300A3V3C264BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3C264BS2
Internal Part NumberEIS-V300A3V3C264BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3C264BS2
Related LinksV300A3V, V300A3V3C264BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3C264BS2 Details Description
Related parts for V300A3V3C264BS2
SCOTCH CODE REFILL 0 datasheet.pdf
CONN MDR PLUG 20POS SLD CUP datasheet.pdf
INLET IEC-320 C16 SNAP 4.8MM TRM datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 3GHZ 50 OHM 8DB datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA datasheet.pdf
CRIMPING DIE (ASP-1814-1087I1) datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 206MA 2.9 OHM SMD datasheet.pdf