Vicor Corporation V300A3V3E200BS
V300A3V3E200BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3E200BS.pdf
Availability of V300A3V3E200BS
QUANTITY
V300A3V3E200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E200BS
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E200BS
Related LinksV300A3V, V300A3V3E200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E200BS Details Description
Related parts for V300A3V3E200BS
CONN HEADER 33POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 480W TO247 datasheet.pdf
SOCKET 6.35MM 2P INSULATED PCB datasheet.pdf
DIRECT BAR LIGHT-109X28MM datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
6P 4C 4W VERT XCHD HDR datasheet.pdf
INTERCHANGEABLE CHIP .2C datasheet.pdf
DIODE ZENER 105V 50W TO204AD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf