Vicor Corporation V300A3V3E200BS2
V300A3V3E200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3E200BS2.pdf
Availability of V300A3V3E200BS2
QUANTITY
V300A3V3E200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E200BS2
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E200BS2
Related LinksV300A3V, V300A3V3E200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E200BS2 Details Description
Related parts for V300A3V3E200BS2
CABLE SMA/BNC 12" RG-58 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR M698-B 100QFP datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FTBG datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI GAUGE 3.3 V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 10POS PCB datasheet.pdf