Vicor Corporation V300A3V3E264BS2
V300A3V3E264BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E264BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3E264BS2.pdf
Availability of V300A3V3E264BS2
QUANTITY
V300A3V3E264BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E264BS2
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E264BS2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E264BS2
Related LinksV300A3V, V300A3V3E264BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E264BS2 Details Description
Related parts for V300A3V3E264BS2
RES ARRAY 3 RES 8.2K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC SMART CARD READER 5V 28SOIC datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 500VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RING 14-18 AWG #10 datasheet.pdf
CABLE 10COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SIDE LOCK PLUG SHELL 20POS datasheet.pdf
IC TRANS NPN 600V 0.1A SC73 datasheet.pdf
15KV 160A ASL - 2 SHOT - U.S datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf