Vicor Corporation V300A3V3T264BN
V300A3V3T264BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3T264BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3T264BN.pdf
Availability of V300A3V3T264BN
QUANTITY
V300A3V3T264BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3T264BN
Internal Part NumberEIS-V300A3V3T264BN
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3T264BN
Related LinksV300A3V, V300A3V3T264BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3T264BN Details Description
Related parts for V300A3V3T264BN
EMERGENCY STOP PLATE 45MM YLW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V .1A S MINI-5P datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY SNAP 2.5MM PNL 3P datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf