Vicor Corporation V300A3V3T264BN3
V300A3V3T264BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3T264BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3T264BN3.pdf
Availability of V300A3V3T264BN3
QUANTITY
V300A3V3T264BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3T264BN3
Internal Part NumberEIS-V300A3V3T264BN3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3T264BN3
Related LinksV300A3V, V300A3V3T264BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3T264BN3 Details Description
Related parts for V300A3V3T264BN3
HEX KEY T-HANDLE 5MM 7.17" datasheet.pdf
CONN SPRING 22POS DUAL .255 SMD datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.3MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
DIES VIBRA. L/B TERM 16-14 datasheet.pdf
SHEET COPPER FL 12.7MM SQ 250/PK datasheet.pdf
HIGH STRENGTH DISC TR 2" A MED datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES 102.759 OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf