Vicor Corporation V300A48E500BS2
V300A48E500BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48E500BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48E500BS2.pdf
Availability of V300A48E500BS2
QUANTITY
V300A48E500BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48E500BS2
Internal Part NumberEIS-V300A48E500BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48E500BS2
Related LinksV300A48, V300A48E500BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48E500BS2 Details Description
Related parts for V300A48E500BS2
SNSR MAG SPST-NC M8 THD .5A 175V datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 1CH GEN PURP 8DIP datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC TXRX IND ETHERNET PHY 32QFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.43UF RADIAL datasheet.pdf
220000UF 25V 65X105MM 85C 15000H datasheet.pdf