Vicor Corporation V300A48H500BN2
V300A48H500BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48H500BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48H500BN2.pdf
Availability of V300A48H500BN2
QUANTITY
V300A48H500BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48H500BN2
Internal Part NumberEIS-V300A48H500BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48H500BN2
Related LinksV300A48, V300A48H500BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48H500BN2 Details Description
Related parts for V300A48H500BN2
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET R/A 5POSM12 SHIELD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
STATICID DMND POLY FLR CTNG 5 GL datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf