Vicor Corporation V300A48T400BL
V300A48T400BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A48T400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48T400BL.pdf
Availability of V300A48T400BL
QUANTITY
V300A48T400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48T400BL
Internal Part NumberEIS-V300A48T400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48T400BL
Related LinksV300A4, V300A48T400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48T400BL Details Description
Related parts for V300A48T400BL
CONN SPRING CONT 61 POS .236 SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 5% 250 VDC RADI datasheet.pdf
20000UF 25V 28.58X92.08 85C AXI datasheet.pdf