Vicor Corporation V300A5C400B3
V300A5C400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5C400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5C400B3.pdf
Availability of V300A5C400B3
QUANTITY
V300A5C400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5C400B3
Internal Part NumberEIS-V300A5C400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5C400B3
Related LinksV300A5, V300A5C400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5C400B3 Details Description
Related parts for V300A5C400B3
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SSOP10 datasheet.pdf
TXRX LIN 2.4 - 20KBAUD 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 25-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SAFETY RING FOR FFB.1S. datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf