Vicor Corporation V300A5E400BL3
V300A5E400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5E400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5E400BL3.pdf
Availability of V300A5E400BL3
QUANTITY
V300A5E400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5E400BL3
Internal Part NumberEIS-V300A5E400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5E400BL3
Related LinksV300A5, V300A5E400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5E400BL3 Details Description
Related parts for V300A5E400BL3
LED BAYONET MULTI T3-1/4 24V WHT datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ DL 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 0.8MM SMD VERT datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 232K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC LED DRIVER DIMMABLE 8SO datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf