Vicor Corporation V300A5E400BN3
V300A5E400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5E400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5E400BN3.pdf
Availability of V300A5E400BN3
QUANTITY
V300A5E400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5E400BN3
Internal Part NumberEIS-V300A5E400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5E400BN3
Related LinksV300A5, V300A5E400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5E400BN3 Details Description
Related parts for V300A5E400BN3
CAP ALUM 3100UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-6 datasheet.pdf
TRANSDCR FREQ AC 0-5VDC OUT datasheet.pdf
GDT 230V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 40MA 35 OHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf