Vicor Corporation V300A5E400BS2
V300A5E400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5E400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5E400BS2.pdf
Availability of V300A5E400BS2
QUANTITY
V300A5E400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5E400BS2
Internal Part NumberEIS-V300A5E400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5E400BS2
Related LinksV300A5, V300A5E400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5E400BS2 Details Description
Related parts for V300A5E400BS2
IC VOICE REC/PL 10MIN IN 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 22POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 9pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 10 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf