Vicor Corporation V300A5T300B2
V300A5T300B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5T300B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V300A5T300B2.pdf
Availability of V300A5T300B2
QUANTITY
V300A5T300B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5T300B2
Internal Part NumberEIS-V300A5T300B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5T300B2
Related LinksV300A5, V300A5T300B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5T300B2 Details Description
Related parts for V300A5T300B2
FIXED IND 1.8MH 665MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 400MW SOD2 datasheet.pdf
CHOKE POWER LINE 10MH .6A datasheet.pdf
CABLE ASSY 2.1X2.5MM M/M R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
3M 4936 VHB 1.5" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A datasheet.pdf