Vicor Corporation V300A5T400B3
V300A5T400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5T400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5T400B3.pdf
Availability of V300A5T400B3
QUANTITY
V300A5T400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5T400B3
Internal Part NumberEIS-V300A5T400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5T400B3
Related LinksV300A5, V300A5T400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5T400B3 Details Description
Related parts for V300A5T400B3
TRANS 2NPN 120V 0.05A SOT26 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.845 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.09A 70 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf