Vicor Corporation V300A8E300BL2
V300A8E300BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A8E300BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V300A8E300BL2.pdf
Availability of V300A8E300BL2
QUANTITY
V300A8E300BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8E300BL2
Internal Part NumberEIS-V300A8E300BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8E300BL2
Related LinksV300A8, V300A8E300BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8E300BL2 Details Description
Related parts for V300A8E300BL2
Crystal 15.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
PROBE DEBUGGING FOR MN101CF77GXN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO3PF datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 250VDC 2416 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
MINI LATCH HSG BULKHEAD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 9C P 120" YEL NI datasheet.pdf