Vicor Corporation V300A8M400BS2
V300A8M400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A8M400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V300A8M400BS2.pdf
Availability of V300A8M400BS2
QUANTITY
V300A8M400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8M400BS2
Internal Part NumberEIS-V300A8M400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8M400BS2
Related LinksV300A8, V300A8M400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8M400BS2 Details Description
Related parts for V300A8M400BS2
IC ADC 12BIT 8CHAN 32TQFP datasheet.pdf
IC SMART CARD INTERFACE 28-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 3.96MM VERT TIN datasheet.pdf
ADAPTER BASE FOR HI-LO PROG datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
D4SL-N2HDA-D datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD datasheet.pdf