Vicor Corporation V300B12C250BG3
V300B12C250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B12C250BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V300B12C250BG3.pdf
Availability of V300B12C250BG3
QUANTITY
V300B12C250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12C250BG3
Internal Part NumberEIS-V300B12C250BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12C250BG3
Related LinksV300B12, V300B12C250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12C250BG3 Details Description
Related parts for V300B12C250BG3
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER SYNC 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 156 I/O 358UBGA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8NSOIC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 630VDC datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 6" WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf