Vicor Corporation V300B12E150BG3
V300B12E150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B12E150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300B12E150BG3.pdf
Availability of V300B12E150BG3
QUANTITY
V300B12E150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12E150BG3
Internal Part NumberEIS-V300B12E150BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12E150BG3
Related LinksV300B12, V300B12E150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12E150BG3 Details Description
Related parts for V300B12E150BG3
IC OPAMP GP 28MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN #0 M6 datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 480MBPS datasheet.pdf
RACK HARDWARE ADAPTOR KIT datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CONN EDGE .050 132POS DR TH datasheet.pdf