Vicor Corporation V300B12E250BN2
V300B12E250BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B12E250BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V300B12E250BN2.pdf
Availability of V300B12E250BN2
QUANTITY
V300B12E250BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12E250BN2
Internal Part NumberEIS-V300B12E250BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12E250BN2
Related LinksV300B12, V300B12E250BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12E250BN2 Details Description
Related parts for V300B12E250BN2
SIDAC MICROCAP 170V 400A DO214AA datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
ADAPTER INT 8051GB DIP40/PLCC68 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM HM POWER R/A datasheet.pdf