Vicor Corporation V300B12H150BG
V300B12H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B12H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300B12H150BG.pdf
Availability of V300B12H150BG
QUANTITY
V300B12H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12H150BG
Internal Part NumberEIS-V300B12H150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12H150BG
Related LinksV300B1, V300B12H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12H150BG Details Description
Related parts for V300B12H150BG
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 4.7 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 DL EXIT GREY datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
WXMT MICRO TWEEZER WITH STAND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf