Vicor Corporation V300B12H150BL2
V300B12H150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B12H150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300B12H150BL2.pdf
Availability of V300B12H150BL2
QUANTITY
V300B12H150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12H150BL2
Internal Part NumberEIS-V300B12H150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12H150BL2
Related LinksV300B12, V300B12H150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12H150BL2 Details Description
Related parts for V300B12H150BL2
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT-23-6 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.038" datasheet.pdf
SMARTGLOW MINI W/ FLASHLIGHT datasheet.pdf
CONN INSERT 2POS SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MICRO 25C S 30" YEL JACKS NI datasheet.pdf