Vicor Corporation V300B12H250BS
V300B12H250BS picture photo
Mfg. Part Number
V300B12H250BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V300B12H250BS.pdf
Availability of V300B12H250BS
QUANTITY
V300B12H250BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12H250BS
Internal Part NumberEIS-V300B12H250BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12H250BS
Related LinksV300B1, V300B12H250BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12H250BS Details Description
Related parts for V300B12H250BS
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL LC2MOS 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.74M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 15V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT WALL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A TMINIP2 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W .02% AXIAL datasheet.pdf