Vicor Corporation V300B24H250BL
V300B24H250BL picture photo
Mfg. Part Number
V300B24H250BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V300B24H250BL.pdf
Availability of V300B24H250BL
QUANTITY
V300B24H250BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B24H250BL
Internal Part NumberEIS-V300B24H250BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B24H250BL
Related LinksV300B2, V300B24H250BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B24H250BL Details Description
Related parts for V300B24H250BL
VARISTOR 11V 40A 0805 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.25"LX1.5"W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC BUFFER FANOUT 20OUTPUT 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 91.4VC P600 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD80 datasheet.pdf