Vicor Corporation V300B28T150BS2
V300B28T150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B28T150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300B28T150BS2.pdf
Availability of V300B28T150BS2
QUANTITY
V300B28T150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B28T150BS2
Internal Part NumberEIS-V300B28T150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B28T150BS2
Related LinksV300B28, V300B28T150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B28T150BS2 Details Description
Related parts for V300B28T150BS2
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf