Souriau Connection Technology BACC63DC15-19SC
BACC63DC15-19SC picture photo
Mfg. Part Number
BACC63DC15-19SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCP SS 19POS SQ FLG W/SCKT
Datasheet Download
BACC63DC15-19SC.pdf
Availability of BACC63DC15-19SC
QUANTITY
BACC63DC15-19SC Order Process
Ship out your order
Specifications of BACC63DC15-19SC
Internal Part NumberEIS-BACC63DC15-19SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesBACC63, 8D
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BACC63DC15-19SC
Related LinksBACC63D, BACC63DC15-19SC Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
BACC63DC15-19SC Details Description
Related parts for BACC63DC15-19SC
LED AMBER CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG .097" SUBMINI PHONE datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH QUAD P/N 16-DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 95POS TYPE B R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LO P GREEN CARD EDGE .156X.200 datasheet.pdf
DIN-POWER F048MS-3 0C1-2-V1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf