Vicor Corporation V300B28T250BG3
V300B28T250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B28T250BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V300B28T250BG3.pdf
Availability of V300B28T250BG3
QUANTITY
V300B28T250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B28T250BG3
Internal Part NumberEIS-V300B28T250BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B28T250BG3
Related LinksV300B28, V300B28T250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B28T250BG3 Details Description
Related parts for V300B28T250BG3
MICROVOLT/BANA PLUG CORD 36" RED datasheet.pdf
CABLE WRAP SPIRAP 1/8IN NAT 50' datasheet.pdf
CONN RECEPT 2.54MM 10POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 520MA 530 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
FAKRA II SMB JACK STR datasheet.pdf
FUSE 200A datasheet.pdf