Vicor Corporation V300B36T150BF
V300B36T150BF picture photo
Mfg. Part Number
V300B36T150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V300B36T150BF.pdf
Availability of V300B36T150BF
QUANTITY
V300B36T150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B36T150BF
Internal Part NumberEIS-V300B36T150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B36T150BF
Related LinksV300B3, V300B36T150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B36T150BF Details Description
Related parts for V300B36T150BF
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 723 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
ANTENNA GPS/GLONASS/BEIDOU datasheet.pdf
06 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
SENSOR datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf