Vicor Corporation V300B36T250B2
V300B36T250B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B36T250B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V300B36T250B2.pdf
Availability of V300B36T250B2
QUANTITY
V300B36T250B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B36T250B2
Internal Part NumberEIS-V300B36T250B2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B36T250B2
Related LinksV300B3, V300B36T250B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B36T250B2 Details Description
Related parts for V300B36T250B2
CONN HEADER 2MM SNGL STR 6POS datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.8A SOT89-5 datasheet.pdf
CONN HEADR 4POS DL R/A 30AU SMD datasheet.pdf
LOCK KIT FOR SERIES 1420 AND N1A datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS datasheet.pdf