Vicor Corporation V300B3V3C150BF3
V300B3V3C150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3C150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V300B3V3C150BF3.pdf
Availability of V300B3V3C150BF3
QUANTITY
V300B3V3C150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3C150BF3
Internal Part NumberEIS-V300B3V3C150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3C150BF3
Related LinksV300B3V, V300B3V3C150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3C150BF3 Details Description
Related parts for V300B3V3C150BF3
SENSOR DIGITAL SLOT OPTOSCHMITT datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC 2420 datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN FIBER SMA PLUG SMPLX 1000UM datasheet.pdf
TERM BLOCK 16PT RELAY OUTPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V JB 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
LINEAR SLIDE datasheet.pdf
CAP TRIM 45-280PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf