Vicor Corporation V300B3V3E150BS3
V300B3V3E150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3E150BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V300B3V3E150BS3.pdf
Availability of V300B3V3E150BS3
QUANTITY
V300B3V3E150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3E150BS3
Internal Part NumberEIS-V300B3V3E150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3E150BS3
Related LinksV300B3V, V300B3V3E150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3E150BS3 Details Description
Related parts for V300B3V3E150BS3
CONN HEADR 18POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
LENS 3POS 21.8MM ROUND OD 8.9MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
IMAGE SENSOR CCD 4.1MP 67CPGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf