Vicor Corporation V300B3V3H100BL
V300B3V3H100BL picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3H100BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3H100BL.pdf
Availability of V300B3V3H100BL
QUANTITY
V300B3V3H100BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3H100BL
Internal Part NumberEIS-V300B3V3H100BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3H100BL
Related LinksV300B3V, V300B3V3H100BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3H100BL Details Description
Related parts for V300B3V3H100BL
CONN HEADER 90POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 1A 8SON datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 60A 170VDC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1A 10W datasheet.pdf