Vicor Corporation V300B48T250BN2
V300B48T250BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B48T250BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V300B48T250BN2.pdf
Availability of V300B48T250BN2
QUANTITY
V300B48T250BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48T250BN2
Internal Part NumberEIS-V300B48T250BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48T250BN2
Related LinksV300B48, V300B48T250BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48T250BN2 Details Description
Related parts for V300B48T250BN2
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 2AG datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 89.6UH SMD datasheet.pdf
IC PWR INTRFC SW SINGLE 24HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5MM datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55 OHM .3W 1% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf