Vicor Corporation V300B5E150BG
V300B5E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B5E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V300B5E150BG.pdf
Availability of V300B5E150BG
QUANTITY
V300B5E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5E150BG
Internal Part NumberEIS-V300B5E150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5E150BG
Related LinksV300B5, V300B5E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5E150BG Details Description
Related parts for V300B5E150BG
IDC CABLE - MKS60K/MC60G/MPR60K datasheet.pdf
UDOC 512MB EXT. TEMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.55A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
CONN FEMALE 24POS GOLD SLDR EYE datasheet.pdf