Vicor Corporation V300B5M150B
V300B5M150B picture photo
Mfg. Part Number
V300B5M150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V300B5M150B.pdf
Availability of V300B5M150B
QUANTITY
V300B5M150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B5M150B
Internal Part NumberEIS-V300B5M150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B5M150B
Related LinksV300B, V300B5M150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B5M150B Details Description
Related parts for V300B5M150B
HOOK-UP STRND 36AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMF datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS DIN D KEY BLACK datasheet.pdf