Vicor Corporation V300B8M200BF3
V300B8M200BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B8M200BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V300B8M200BF3.pdf
Availability of V300B8M200BF3
QUANTITY
V300B8M200BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B8M200BF3
Internal Part NumberEIS-V300B8M200BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B8M200BF3
Related LinksV300B8, V300B8M200BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B8M200BF3 Details Description
Related parts for V300B8M200BF3
FAN BLOWER CF 420X158MM 230VAC datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 80MHZ 1.5A SMD datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf