Vicor Corporation V300B8T200BG
V300B8T200BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B8T200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V300B8T200BG.pdf
Availability of V300B8T200BG
QUANTITY
V300B8T200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B8T200BG
Internal Part NumberEIS-V300B8T200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B8T200BG
Related LinksV300B8, V300B8T200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B8T200BG Details Description
Related parts for V300B8T200BG
CAP CER 0.22UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER NON-INVERT SOT23-5 datasheet.pdf
CAP MICA 50PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
FRAME KIT, 900 PR,W/5 PR BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 15K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TAPE R/V8 3/4 X 66 datasheet.pdf
PHOTOVOLTAIC CF 15A NON-INDICATI datasheet.pdf