ITT Cannon, LLC CIR030A-24-28SW
CIR030A-24-28SW picture photo
Mfg. Part Number
CIR030A-24-28SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
CIR030A-24-28SW.pdf
Availability of CIR030A-24-28SW
QUANTITY
CIR030A-24-28SW Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR030A-24-28SW
Internal Part NumberEIS-CIR030A-24-28SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR030A-24-28SW
Related LinksCIR030A, CIR030A-24-28SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR030A-24-28SW Details Description
Related parts for CIR030A-24-28SW
CONN EDGECARD 36POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN CABLE 4CONDCTR 1M FOR SRT2 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS 3ROW VERT GRAY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf