Vicor Corporation V300C15H150BN3
V300C15H150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C15H150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V300C15H150BN3.pdf
Availability of V300C15H150BN3
QUANTITY
V300C15H150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C15H150BN3
Internal Part NumberEIS-V300C15H150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C15H150BN3
Related LinksV300C15, V300C15H150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C15H150BN3 Details Description
Related parts for V300C15H150BN3
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS datasheet.pdf
LCD COG GRAPHIC 128X32 datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 8-PLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
OSC CRO 1560-1615 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 3.5A datasheet.pdf