Vicor Corporation V300C15T75BG
V300C15T75BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C15T75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V300C15T75BG.pdf
Availability of V300C15T75BG
QUANTITY
V300C15T75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C15T75BG
Internal Part NumberEIS-V300C15T75BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C15T75BG
Related LinksV300C1, V300C15T75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C15T75BG Details Description
Related parts for V300C15T75BG
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V SL RADIAL datasheet.pdf
IC MDAC 12BIT DUAL SER 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS D 32HTSSOP datasheet.pdf
RES 2.03K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf