KEMET T491B105M035AS
T491B105M035AS picture photo
Mfg. Part Number
T491B105M035AS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% 1411
Datasheet Download
T491B105M035AS.pdf
Availability of T491B105M035AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491B105M035AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B105M035AS
Internal Part NumberEIS-T491B105M035AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491B105M035AS
Related LinksT491B10, T491B105M035AS Datasheet, KEMET Distributor
T491B105M035AS Details Description
Related parts for T491B105M035AS
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS W/POLAR .100 datasheet.pdf
SENSOR PRESS 15PSI ABSOL 5V SMD datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
AMPLIMITE,ASY,RCPT,21C4,4 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf