Vicor Corporation V300C24E75B3
V300C24E75B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C24E75B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V300C24E75B3.pdf
Availability of V300C24E75B3
QUANTITY
V300C24E75B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24E75B3
Internal Part NumberEIS-V300C24E75B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24E75B3
Related LinksV300C2, V300C24E75B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24E75B3 Details Description
Related parts for V300C24E75B3
IC FIFO 8192X18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 69MM datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 24 (17 + 7 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BCVP-350WF- 9 BK datasheet.pdf
26500 39C 27#20 12#16 S PLUG S datasheet.pdf
330UF 250V 22X40MM 105C 5000H datasheet.pdf