Vicor Corporation V300C28C75B3
V300C28C75B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28C75B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V300C28C75B3.pdf
Availability of V300C28C75B3
QUANTITY
V300C28C75B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28C75B3
Internal Part NumberEIS-V300C28C75B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28C75B3
Related LinksV300C2, V300C28C75B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28C75B3 Details Description
Related parts for V300C28C75B3
IC DIFF COMP STROBE 8-SOIC datasheet.pdf
IC 10-4 LINE PRIORITY ENC 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 17NS 80TQFP datasheet.pdf
ANVIL COMBINATION datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf