Vicor Corporation V300C28C75BS2
V300C28C75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28C75BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V300C28C75BS2.pdf
Availability of V300C28C75BS2
QUANTITY
V300C28C75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28C75BS2
Internal Part NumberEIS-V300C28C75BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28C75BS2
Related LinksV300C2, V300C28C75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28C75BS2 Details Description
Related parts for V300C28C75BS2
CONN HEADER 54POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 880KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG WHITE SHLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
DUCT CABLE SLOT PVC WHITE 2M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf