Vicor Corporation V300C28E75BN3
V300C28E75BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28E75BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V300C28E75BN3.pdf
Availability of V300C28E75BN3
QUANTITY
V300C28E75BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28E75BN3
Internal Part NumberEIS-V300C28E75BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28E75BN3
Related LinksV300C2, V300C28E75BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28E75BN3 Details Description
Related parts for V300C28E75BN3
FUSE DRWR FOR PWR MOD X-SAFE 1PL datasheet.pdf
IC REG BUCK INV ADJ/-15V 8DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
GAUGE PRESSURE MODULE 100 BAR datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 15POS PIN 36" WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 580MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 300MA 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CONN FPC 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf