Hirose Electric Co Ltd DF3-11EP-2C
DF3-11EP-2C picture photo
Mfg. Part Number
DF3-11EP-2C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HOUSING 11POS 2MM
Datasheet Download
DF3-11EP-2C.pdf
Availability of DF3-11EP-2C
QUANTITY
DF3-11EP-2C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3-11EP-2C
Internal Part NumberEIS-DF3-11EP-2C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF3
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin
Number of Positions11
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3-11EP-2C
Related LinksDF3-1, DF3-11EP-2C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3-11EP-2C Details Description
Related parts for DF3-11EP-2C
DIODE SCHOTTKY 60V 750MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SENS 1000PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 2M datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
DIODE STD REC 800V 70A DO5 datasheet.pdf