Vicor Corporation V300C28M150BG2
V300C28M150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28M150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300C28M150BG2.pdf
Availability of V300C28M150BG2
QUANTITY
V300C28M150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28M150BG2
Internal Part NumberEIS-V300C28M150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28M150BG2
Related LinksV300C28, V300C28M150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28M150BG2 Details Description
Related parts for V300C28M150BG2
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .018-.021 30AU datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
CORD BANANA PLUG R/A 12" BLK datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT INV 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" STACKER datasheet.pdf