TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ61JC
D38999/26WJ61JC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ61JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WJ61JC.pdf
Availability of D38999/26WJ61JC
QUANTITY
D38999/26WJ61JC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ61JC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ61JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ61JC
Related LinksD38999/, D38999/26WJ61JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ61JC Details Description
Related parts for D38999/26WJ61JC
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
TBU EVAL BOARD PORT RS-485 datasheet.pdf
RES 221 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT MAX19000 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.5A TO-92 datasheet.pdf