Copal Electronics SM-43TA500
SM-43TA500 picture photo
Mfg. Part Number
SM-43TA500
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-43TA500.pdf
Availability of SM-43TA500
QUANTITY
SM-43TA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-43TA500
Internal Part NumberEIS-SM-43TA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-43TA500
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM43
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns5
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.181" W x 0.146" H (4.80mm x 4.60mm x 3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-43TA500
Related LinksSM-43, SM-43TA500 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-43TA500 Details Description
Related parts for SM-43TA500
CONN HEADER .100 SNGL R/A 6POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 500MA 63VAC/VDC datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV -15V 16SOIC datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 16TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf