Vicor Corporation V300C2C50BG2
V300C2C50BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C2C50BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V300C2C50BG2.pdf
Availability of V300C2C50BG2
QUANTITY
V300C2C50BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C2C50BG2
Internal Part NumberEIS-V300C2C50BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C2C50BG2
Related LinksV300C2, V300C2C50BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C2C50BG2 Details Description
Related parts for V300C2C50BG2
IC VOLT DETECT 2.0V N-CH OD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER M3.5 NYLON 1/2" datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
500 TB SOC RA POKA-YOKE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf